نکته های بسیار مفید در مورد عطر و ادکلن حتما بخوانید..........................

بسیاری از مردم فكر می‌كنند كه  باید عطر و ادكلن‌های گران‌قیمت بخرند چون مرغوب‌تر و خوش‌بوترند. این فكر از جهاتی غلط است. هر كسی می‌تواند با هزینه‌‌ای اندك عطر مناسب خود را بخرد كه از آن راضی باشد. عطر یا ادكلن مرغوب و گران‌قیمت هم خوب است اما وقتی با بدن شما سازگار نباشد، فایده‌ای ندارد.

چرا گفتیم سازگاری با بدن شما؟ عبارت دقیق‌تر «سازگاری با پوست شما»ست. باز هم بسیاری از مردم طرز استفاده غلطی از ادكلن و عطرها دارند: آنها را به لباس خود می‌زنند! نمی‌دانم شاید عطرهایی مخصوص لباس هم وجود داشته باشد ولی مساله این است كه عطر باید روی پوست جواب بدهد. ما دكتر پوست نیستیم ولی به تجربه بیشتر ما دریافته‌ایم كه پوست افراد با یكدیگر متفاوت است. شاید بوی بدن افراد مانند خطوط سرانگشتان مخصوص همان فرد باشد. بنابر این هر عطری احتمال دارد روی پوست افراد مختلف، واكنش‌های شیمیایی متفاوت و در نتیجه بازتاب مختلفی داشته باشد. این در اصطلاح علمی یعنی PH و میزان اسیدی بودن یا قلیایی بودن پوست افراد متفاوت است.

عطرها چه بویی دارند!؟ ما مجبوریم از همان معیار چشایی برای شناسایی نوع بوی عطر استفاده كنیم: «شیرین»، «تلخ»، «ترش». چند رده‌بندی‌ دیگر مانند انواع رایحه‌ی گل‌ها یا میوه‌ها یا حتی بوی چوب درختان و شكلات و توتون نیز وجود دارد ولی این سه نوع رایحه به اضافه‌ی «سرد» و «گرم» ساده‌ترین معیارهای ما برای شناسایی عطرها هستند. (شور!؟ عطر شور كجا بود؟) علاوه بر صفات «تند» و «ملایم» شاید بشود صفت‌های «سنگین» یا «سبك» را هم به كار برد.

برخی از عطرها تركیبی از این سه رایحه به اضافه‌ی سردی و گرمی هستند مثلاً: عطرهای گرم و شیرین یا سرد و تلخ یا تند و شیرین با تندی و ملایمت‌های مختلف.چه فایده‌ای دارد شناسایی این بوها!؟ خب چندین فایده! اولی این كه عطر را آگاهانه انتخاب می‌كنید و دوم این كه ذائقه‌ی بویایی خود و مكانی را كه از آن عطر استفاده می‌كنید می‌توانید تعیین كنید و حتی ذائقه‌ی دوستان و نزدیكان‌‌تان را شناسایی كنید و عطر مناسب به آنان هدیه بدهید

عطرهای گرم و شیرین و تلخ = مناسب برای فصول سرد یا مناطق سردسیر

عطرهای سرد و تلخ یا ترش = مناسب برای فصول گرم یا مناطق گرمسیر و مجالس دوستانه

عطرهای تند از هر نوع = برای میهمانی‌ها و مجالس

نوع و فصل استفاده هم البته اول بستگی به ذائقه‌ی بویایی شما دارد.اصلاً عطر چیست و ادكلن كدام است؟ میزان در شناسایی عطر 40% است. همان طور كه طلای 18 تا 24 عیار یا نقره 80 تا 100 مرغوب تا خالص خوانده می‌شود، معیار عطر نیز 40% است یعنی از عصاره‌ (اسانس، جوهره) به دست آمده 40% عطر خالص باشد ومابقی آن آب و الكل و دیگر افزودنی‌ها كه آن خالص‌ترین و گران‌ترین عصاره‌هاست. حالا معیاربندی عطرها از همین میزان غلظت شروع می‌شود:

- 20 تا 40% عطر مرغوب تا خالص یا Perfum

- اگر عطری بین 10 تا 20% از این مواد معطر را داشته باشد به آن می‌گویند: عطر یا اودوپرفیوم Eau de perfume

- اگر بین 5 تا 10% مواد معطر باشد به آن می‌گویند Eau de toilette اودوتوالت

- اگر 2 تا 4% داشته باشد به آن می‌گویند Eau de cologne اودوكلن یا ادكلن

گفتیم عطر باید روی پوست جواب بدهد. دقیقاً كجا؟ چند نقطه از بدن هست كه دارای نبض است: پشت گوش‌ها در قسمت زیر آن و كناره‌های بینی و مچ دست و مچ پا. گردن هم هست ولی سعی كنید به گردن نزنید چون پوست گردن مقداری حساس است. همان كناره‌های بینی و پشت گوش و نبض مچ دست از همه مناسب‌تر است. ضربان نبض باعث می‌شود كه رایحه‌ی عطر بیشتر در هوا پخش شود. اگر به فاصله ساعد و بازو یعنی میان آرنج و یا پشت زانوی پا و كنار قوزك پا نیز دقت كنید آنجا نیز یك نبض هست و مناسب زدن عطر. اگر پوست شما خشك است می‌توانید قبلاً از كرم‌ یا لوسیون‌ استفاده كنید تا ماندگاری عطر بیشتر شود.


در گرما یا تابستان از عطرهای سرد و به میزان بیشتر استفاده كنید. الكل موجود در ادكلن‌های مختلف در گرما سریع تبخیر می‌شود. احساس خنكی و سردی عطر نیز برای دیگران خوشایند است.سعی كنید اسپری و ادكلن‌ها تا حد امكان به موی سر شما نپاشد. آن طور كه می‌گویند و احتمالاً درست باشد برخی تركیبات موجود در آن ممكن است باعث سفیدی زودرس موی سر شما شود.  شیشه‌های عطر و ادكلن خود را پشت پنجره و جلوی نور آفتاب قرار ندهید. مخصوصاً اگر شیشه‌ی آنها شفاف و سفید یا غیررنگی است.

منبع:مامی سایت

نوشته شده در تاریخ شنبه 17 مهر 1389 | توسط: کدبانو جناحی | | نظرات()